PROFI SOIL 2l

Rataj

741

Nové

Jemnozrnný (1-2 mm) akvarijní substrát s vnitřní pórovitostí 

Více podrobností

Výhody substrátu PROFI SOIL

1. BIOAKTIVITA

Vnitřní pórovitost mnohonásobně zvětšuje plochu osídlenou bakteriemi. Substrát má proto velkou čistící schopnost a daleko lépe se v něm odbourávají odpadní látky.

2. CHEMICKY INERTNÍ

Nezvyšuje pH vody a neovlivňuje parametry vody

3. PERFEKTNÍ PRO ROSTLINY

Dno akvária nesléhá díky tomu, že substrát je porézní. Dno je tedy optimálně provzdušněné a dobře vede teplotu. Kořeny rostlin mají proto ideální podmínky pro zdravý růst.


4. PŘÍRODNÍ VZHLED

Hnědá barva substrátu vypadá přirozeně a dobře se doplňuje s kameny a kořeny (amano wood, lávový kámen).

5. VÝBORNÝ V NANOAKVÁRIÍCH

Substrát je použitelný ve všech typech nádržích. Jeho využití je ale zvláště výhodné v nano akváriích s krevetami, kterým vyhovuje jeho jemnozrnnost a poréznost.

Vaše zkušenosti se substrátem PROFI SOIL

Zakládání akvária

Po nasypání do nádrže jsem napustil vodu jen nad substrát aby se granulky mohly nasáknout vodou. Druhý den jsem sázel rostliny a úspěšně (byť jsem nevěřil, že substrát rostlinu udrží, bylo to jako sázet kytku do peří). Prvních cca 10 dní po založení se mi po nádrži proháněla spousta granulek, sbíral jsem je home made síťkou ze silonek, ta jediná brala všechny velikosti granulek. Zhruba po třech týdnech migrace granulí úplně ustala. KytkyJelikož jsem během prvních měsícu stále dotvářel akvárium k požadovanému vzhledu, doplňoval a přesazoval jsem dost často kytky. Mohu říci, že všechny rostliny po přesazení velmi rychle zakořenovaly. Vyzkoušel jsem nejen kytky rodu Echinodorus, ale i Bacopa, Hygrophila, Micranthemum, Miriophyllum a všechny velmi rychle vytvořily bohatý a dlouhý kořenový systém. V současné době mám v nádrži 27 Echinodorů a bohatý koberec malokvětky na dně. Rozpěstovávání malokvětky na většinu plochy dna mi taky nedalo moc práce, čerstvě nastříhané "chomáče" květin jsem tak, jak mi přišly pod ruku sázel do substrátu a již po týdnu začaly tyto chomáče obrážet novými výhonky - srovnání mám ve své druhé nádrži s běžným pískovým dnem, kde se ne všechny nově zasazené trsy právě nastříhaných kytek chytí a když se chytí, tak na to potřebují mnohem více času.  

Odkalení, práce se substrátem

Substrát se také velmi dobře odkaluje, kdy se po nastavení přiměřeného odtoku vody "mele" spousta granulek ve zvonu, kal je odtažen a granulky po naklonění zvonu znovu padají na dno - tímto způsobem se dá substrát i dost efektivně po nádrži přemisťovat. V mé nádrži dojde časem k přesunu substrátu ze zadní vyvýšené části až ke sklu a pak není nic jednodušího, než vzít zvon, substrát nasát a vypustit tam, kde je ho třeba. Substrát taktéž nezměnil barvu, nebarví vodu, nemění vlastnosti vody, neškodí rybám a je pouze minimálně "slehlý" 

Ryby

Nezaregistroval jsem, že by měla se substrátem rybí osádka mé nádže jakékoliv problémy. Naopak pancéřníčci se jím s gustem prohrabují při hledání potravy. Jen je třeba u míň zarostlých akvárii volit rybí osádku tak, aby její zbarvení nesplývalo s hnědým substrátem. Ale kdo by používal tento substrát do nádrže bez kytek:) Asi jen blázen. 

Závěrem musím vyjádřit spokojenost se substrátem PROFI SOIL. Určitě ho doporučuji všem akvaristům, které uchvátila rostlinná akvária. Substrát má nesporný vliv na růst a krásu všech v něm pěstovaných kytek. Substrát PROFI SOIL se mi velmi osvědčil.

Jiří Rozehnal
1.výherní místo v soutěži o NEJKRÁSNĚJŠÍ AKVÁRIUM SE SUBSTRÁTEM PROFI SOIL
Substrát Profi Soil od firmy Rataj jsem zvolil kvůli několika výhodám.
Proti tmavé barvě jdou dobře vidět světlé a průhledné krevetky, které se mi dříve ve směsném písku ztrácely. Substrát je jemnozrnný a zároveň lehký, takže neslehává a dobře v něm koření i jemnější kořenové rostliny, kterým se u mě dříve nedařilo. Echinodorus mi už podruhé vykvetl a Ludwiga s Microsoriem se za 2 měsíce po focení rozrostly alespoň trojnásobně.

                                                                                                                                 Jan Skácel
2.výherní místo v soutěži - AKVÁRIUM SE SUBSTRÁTEM PROFI SOIL

Nedávno skončila fotosoutěž se substrátem Rataj Profisoil. A tak bych se s Vámi rád podělil o mé praktické zkušenosti s tímto pro někoho zatím stále novým subtrátem.
Soutěžní akvárium nebylo mým prvním akváriem, ve kterém jsem Profisoil použil, což bylo nakonec i impulsem k tomu, proč se soutěže zúčastnit. Akvárium bylo foceno do soutěže necelé tři měsíce od založení. I přes tuto krátkou dobu dokázaly rostliny narůst do zamýšlené podoby. Svůj podíl na tom nese samotný substrát. Do spodní vrstvy přišel zásobní substrát a násada bakterií, navrch pak vše překryla vrstva Profisoilu v tloušťce 3-15cm.
Díky jeho lehkosti a vnitřní pórovitosti se biologické procesy v nádrži brzy stabilizovaly, rostliny začaly kořenit a růst úchvatným tempem. To vše samozřejmě i s náležitým přídavkem kapalných hnojiv, dostatku světla, CO2 a kvalitní filtrací.
Záměrně jsem v layoutu akvária volil poměrně náročné druhy rostlin, které potřebují opravdu dobré podmínky aby se ukázaly ve skvělé kondici, např.: Hemianthus „Cuba“, Pogostemon Helferi, Hydrocotyle „Japan“, Didiplis Diandra, Ludwigia Arcuata, Eustralis sp. , Micranthenum Umbrosum a další… Všechny tyto druhy rostly bez sebemenších problémů, markantní rozdíl byl vidět u kořínků Hemianthus „Cuba“, které sahaly až na dno nádrže a celý koberec tak nehrozí svým odtržením ode dna jako se to často stává na klasickém dnu tvořeném pískem.
Celkově tedy hodnotím substrát Profisoil jako velmi vhodnou volbu pro rostlinná akvária i klasické nádrže s nezcela zarostlou plochou dna. Jediným jeho mínusem je jeho lehkost, proto je důležité nechat jej lehce nasát vodu před založením akvária a pokud se chystáte na krkolomnější layouty blízkým přírodním akváriím, pak je třeba dobře sestavit dekorační materiály tak, aby subtrát časem „nestékal“ a neměl tendence tvořit rovinu.
                                                                                                     

                    Adam Votava
3.výherní místo v soutěži - AKVÁRIUM SE SUBSTRÁTEM PROFI SOIL