Lexa, Lenka a Orry

Přestože jsme před jeho pořízením pečlivěstudovali články a radili se s chovateli, na soužití
s prvním buldokem nikoho nikdo a nic nedokáže připravit - nikd. Říká se, že je buldok tvrdohlavý, ale podle mě to je nesprávný pohled na toto úžasné plemeno - tito psi mají zkrátka pevnou vůli, často pevnější než jejich majitel. Buldok hledá za každým povelem smysl nebo motivaci, pokud ji nevidí (nebo necítí), hraje svou oblíbenou hru - na hloupého psa. Podívá se na vás, naklání hlavu zleva doprava, zprava doleva a usilovně přemýšlí, co z toho bude mít. To neznamená, že se buldoci nedají naučit povelům, jen je plní podle své nálady. Buldok miluje lenošení a odpočinek, pokud možno v rodinném kruhu. Když se unaví, což se děje téměř neustále, hledá někoho, s kým by sdílel svoji siestu. V Orryho případě to znamená najít nejbližšího sedícího nebo ležícího člena rodiny, ke kterému by se nenápadně připlížil a zavalil ho svými zatím 20kg. Pak je spokojený a může začít pravidelně brumlat a chrápat ze spaní (stejně tak chroptí nejbližší sedící nebo ležící člen rodiny, kterého zavalil a kterému se pomalu odkrvuje většina těla). 
Tím se dostávám k další vlastnosti buldoka, kterou milujeme a tou jsou jeho nezaměnitelné zvukové projevy. Radost vyjadřuje typickým hlasitým a požitkářským chrochtáním, které se stupňuje s jeho nadšením. I v noci nemáme potíže lokalizovat jeho momentální polohu, chrápe tak nahlas, že by nás nepřekvapilo zvonění hlídky městské policie s upozorněním na rušení nočního klidu. Orry miluje děti. Na procházce ho ostatní, kolemjdoucí psi, nechávají zcela chladným, což se nedá říci o dětech, které naopak vyhledává a identifikuje podle hlasu již na dálku (a je mu jedno, jestli jsou cizí nebo naše). Chce si s nimi hrát svým typickým buldočím způsobem, kdy vycení spodní špičáky, přešťastně chrochtá a snaží se přetrhnout vodítko. Těžko pak vysvětlujeme vyděšeným maminkám, že to není pitbull, nechce nebohé dítko sežrat a opravdu má jen velkou radost. I náhodné kolemjdoucí považuje za kamarády, které vítá s entusiasmem hraničícím s útokem těžké pěchoty. Hra s rozdováděným buldokem není legrace, poráží osoby menšího vzrůstu, posouvá nábytek, demoluje lehčí předměty a při tom všem se královsky baví. Nakonec se na vás podívá svým bezelstným pohledem s výrazem: „Pfiletěla sem moufa a nadělala stfášný bofdel – dáš si fofolu?“ Vy mu vše odpustíte a začnete s cukajícími koutky uklízet vzniklou spoušť. 
V naší domácnosti s příchodem Orryho začalo platit nové „co jednou buldok schvátí, to už nikdy nenavrátí“ pravidlo. Mám pocit, že Orry během každého spánku usilovně vymýšlí, jak se dostat k jídlu, a protože spí hodně, dlouho a často, jsou jeho plány někdy až geniálně promyšlené. Jednou v noci mě vzbudil charakteristický zvuk sunutí nábytku po podlaze, vstal jsem, došel do kuchyně, a když jsem rozsvítil, Orry na mě zíral s výrazem zločince přichyceného při loupeži. Stál na židli, kterou dostrkal přes celou kuchyň k lince, tlamu kousek od talíře s bábovkou a jeho výraz byl všeříkající: „Kdo, já? Vůbec nevím, jak jsem se sem dostal. A hele, bábovka, tu mi sem musel někdo podstrčit.“ 
S jídlem souvisí i velké trápení, které Orryho postihlo. Když jsme ho vezli od chovatelů, neměl srst v dobrém stavu - lupy, zarudlá ouška a stroupky od škrábání signalizovaly silnou alergii. O prémiovém krmení Royal Canin (dostali jsme zásobu na cestu) jsme věděli své - kukuřice a kukuřičná moučka jako hlavní složka by byla vhodná možná pro prasátko (ne, že by Orry nechrochtal podobně) nebo drůbež. Zahájili jsme postupný přechod na kanadské krmivo Orijen, se kterým jsme měli velmi dobré zkušenosti u našeho Jorka, bohužel se svědivost nijak nelepšila. Orry si začal vykusovat kousky srsti, a proto jsme přechod urychlili. Stále jsme netušili, na jakou složku krmení je Orry alergický, kukuřice byla jasný favorit, ale mohlo to být i kuřecí maso. Na Orijenu se stav trochu zlepšil, ale svědivost přetrvávala i měsíc po změně (pravděpodobná alergie i na kuřecí maso), proto jsme hledali jiné krmivo - jednodruhové a hypoalergenní. V hodnocení na zahraničních serverech nás zaujala značka First Mate, nejprve jsme zkoušeli PACIFIC OCEAN FISH a posléze AUSTRALIAN LAMB. Svědění po dalším měsíci ustalo, kvalita srsti se výrazně zlepšila. Granule First Mate používáme i jako pamlsek při výcviku, jen musíme hlídat dávkování. Orry by při své vrozené žravosti byl schopen spořádat i x násobek (netroufáme si odhadovat  ) doporučené denní dávky.
srdeční příhody, a proto se nedožívají vysokého věku. V horku se lehce přehřívají a při vysoké venkovní teplotě jim hrozí kolaps. Přes všechny tyto chmurné prognózy věříme, že díky kvalitnímu krmivu s námi bude Orry o několik let déle, bude nás zahrnovat svou neopakovatelnou buldočí láskou, kdy si zároveň budeme zoufat a milovat jeho kousky,a povede šťastnější psí život. Příjemně nás překvapilo, že v Šumperku je firma, která First Mate - kvalitní, i když méně známé, kanadské produkty nabízí. Při první návštěvě prodejny Akvazoo Rataj na nás dýchla jedinečná rodinná atmosféra, čistý profesionalismus, upřímná snaha pomoci a poradit. V panu Ratajovi jsme poznali spřízněnou, přátelskou duši a rádi se k němu pravidelně vracíme , už nejen jako buldočí rodiče, ale také jako nadšení akvaristé.

Martina a Cilka

S přítelem jsme si pořídili fenku výmarského ohaře na kterou jsme se strašně těšili. Štěňátko jsme krmili granulemi nejmenovaného českého výrobce. Jejich složení nám připadalo kvalitní a cena byla přijatelná. Ale pejsek nevypadal podle našich představ.  Hlavní problém byl se srstí, která byla matná a pelichala. Vyzkoušeli jsme všechny možné doplňky a tablety za které jsme utratili majlant, ale nic nepomáhalo. Nakonec nám přítel veterinář poradil : „Hele proč myslíš, že Češi jezdí nakupovat potraviny do Německa? Mají je levnější a v lepší kvalitě. A tak je to u nás se vším. Jestli chceš mít zdravého psa, nikdy nekupuj granule od českého výrobce “.
A poradil nám kanadské granule FirstMate se spoustou čerstvého sleďe. A ono to funguje. Pes je jako vyměněný , překypuje vitalitou a má nádhernou stříbřitou srst.
Tímto děkuji Akvazoo Rataj za skvělou nabídku a granule FirstMate doporučuji všem pejskařům!

Miloš a Alvin

Alvin je moje velká radost a od začátku jsem mu chtěl poskytnout tu nejlepší stravu bez ohledu na cenu. Jako lékař vím, jak je správná výživa důležitá. Rozhodl jsem se pro Royal canin. Tyto granule jsem znal z televizní reklamy a balení vypadalo velmi exkluzivně. Ale Alvinovi evidentně nesvědčily. Nadýmal se po nich, jeho srst nevypadala dobře a nepřibýval na váze. Začal jsem pátrat na různých diskuzních fórech  a začal chápat, že výběr granulí není jednoduchá věc. Velice mě zaujaly stránky opavské firmy STAZ. Jejich argumenty mi připadaly z lékařského pohledu jasné a logické. Rozhodl jsem se vyzkoušet britské granule Arden Grange. Dnes s nimi již krmím rok a musím říct, že to byla trefa do černého. Pes získal nádhernou lesklou srst, zmizely problémy se zažíváním a roste jako z vody. Příští měsíc jdeme na první výstavu. No řekněte sami: „Nevypadá Alvin skvěle?“.
A víte co je ironie? Arden Grange mě stojí méně než Royal Canin! Už ho nekupuji na e- shopu, ale u pana Rataje, který ho má ještě levnější. A navíc mi ho přiveze až domů zdarma.

Markéta a Ája

Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenosti, které máme s granulemi First Mate. Před půl rokem jsme si pořídili štěně německého ohaře, a protože se jedná o loveckého psa, který potřebuje kvalitní výživu, po doporučení kamarádky jsme se rozhodli vyzkoušet krmivo First Mate. Po pár měsících jsem si byla jistá, že jsme neudělali chybu. Nejen že Áje granule chutnají, dokonce tak moc že je můžeme používat jako odměny při výcviku, ale má krásnou lesklou srst a je velice aktivní. S Ájou běžkujeme, jezdíme na kole, chodíme po horách a na všechny tyto aktivity má díky First Mate dostatek energie. Všem, kteří uvažují o kvalitním krmivu First Mate, rozhodně doporučuji. Děkujeme akvazoorataj za kvalitní nabídku granulí!!

Aneta a Archie

Pro svého malého jorkširského teriéra jsem dlouho hledala co nejlepší granulky. Ze začátku nám od chovatelky byly doporučené granule Royal Canin, ale po čase jsem zjistila, že pejskovi zcela nevyhovují a cena neodpovídala kvalitě. Poté jsem vyzkoušela několik dalších značek, ale ani ty nesplňovaly očekávané požadavky. Ke granulím Belcando jsem se dostala náhodou přes kamarádku, která mi doporučila kamenný obchod Akva-zoo Rataj. Hledala jsem nejmenší granule pro staršího pejska, tehdy sedmiletého. Po přečtení složení nabízených granulí mne nejvíce zaujali právě granule Belcando. Granule pejskovi chutnaly a byl také mnohem aktivnější a celkově vypadal spojenější. Bohužel pejsek měl už od malička potíže se zubním kamenem a před půl rokem musel absolvovat operaci, po které mu zbylo pouze 5 zubů. I přesto jsem zůstala u granulí Belcando, pouze jsem je začala před krmením namáčet a granule během pár minut změknou a bezzubý pejsek nemusí vůbec kousat. Na obalu je dokonce doporučeno podávat granule na pár minut namočené. Sice mému čtyřnohému příteli je už přes 10 let, ale stále vypadá a chová se jak štěně.

Klárka a Jackie

K opravdu kvalitním granulím jsem se dostala oklikou. Před šesti lety jsem si pořídila fenku Jack Russell teriéra a chtěla jsem, aby byla krmena jen tím nejlepším. Bohužel jsem slepě věřila rovnici cena=kvalita a naletěla reklamě na velmi drahé, ale podprůměrně kvalitní granule Royal Canin. Fenka mi po nich ale příliš neprospívala, často trpěla zažívacími potížemi. Špatná stravitelnost byla opravdu „cítit“. Snažila jsem se tedy pátrat po lepší alternativě a díky dobrým recenzím od členů agilitního kroužku Miacis jsem se dostala k britské značce granulí Arden Grange. V té době se v okolí nebyly k sehnání, jediná možnost byl nákup přes internet.

Změnu jsem mohla pozorovat velmi rychle, fenka začala být aktivnější, hezky se u ní vyrýsovaly svaly, zlepšila se kvalita srsti. Navíc je díky dobré stravitelnosti denní krmná dávka nižší, takže jsou ve finále granule opravdu levné! O to větší radost jsem měla, když firma Rataj zařadila tyto kvalitní granule do své nabídky. Od té doby jsem věrným zákazníkem, díky široké škále typů granulí můžu vybírat podle momentální potřeby a nároků fenky, což je velká výhoda.

Radek a Baddy

Tento typ granulí jsem začal kupovat po upozornění na špatné složení mích stávajících granulí. Po přečtení složení na zadní straně obalu, jsem se zděsil a okamžitě začal hledat alternativu. Jelikož mám velkého labradorského retrívra, musel jsem se ohlížet i na cenu, a proto pro mne byly Belcando jasnou volbou. Navíc hned po dobraní prvního 25kg balení jsem zjistil, že díky vyšší výživové hodnotě a správnému dávkování jsem se dostal na stejnou cenu jako u levných, nekvalitních granuli.
Baddymu je letos devět let, po změně granulí se stal výrazně vitálnějším, zlepšilo se mu trávení i kvalita srsti, zhubl na zdravou váhu a je teď celkově živější.
Tyhle granule bych doporučil všem, kterým není jedno co jejich pejsek jí a chtějí kupovat kvalitní granule bez astronomických částek.

Papouškovi - Rovensko

Rádi bychom Vám i Vašim prodejcům poděkovali za nadstandardní služby a profesionální poradenství při zakládání našeho akvária. Jako úplní začátečníci jsme se v záplavě nových informací doslova topili (někdy málem i v akváriu :-)) a chvilkami nás přepadaly obavy, jestli jsme se rozhodli správně.
Prvotní překážky a neúspěchy jsme snad zvládli, a to především díky Vám. Dnes nám akvárko dělá už jen samou radost a někdy u něj trávíme víc času než u televize :-D
Když jsme se ohlédli zpětně, zjistili jsme, že naše sobotní dopoledne už celkem pravidelně patří návštěvě Vaší prodejny. A Vaše nadšení pro akvaristiku je tak nakažlivé, že jsme začínali u dvoulitrového bettária, pokračovali třísetlitrovým akváriem a už začínáme "koketovat" s představou ještě jedné větší nádrže, ale to je ještě asi hudba daleké budoucnosti...Každopádně Vám patří ještě jednou velké DÍKY!