Jak číst složení psího krmiva?

Často na obchodě dostáváme zdánlivě jednoduchou otázku: „Jak mám poznat kvalitní granule? Na trhu jsou stovky značek, jak se v nich mám vyznat? “

Odpověď není vůbec jednoduchá. U nás nejznámější superprémiovky na trhu jsou: Royal Canin, Hills, Purina Pro Plan nebo Eukanuba. Všechna tato krmiva jsou na to, co obsahují, mírně řečeno, předražená. Spoléhají především na masivní reklamu, kterou si mohou dovolit, protože granule mají levné složení, ale o to dráže jsou prodávané. Výrobců pak zbývá dostatek peněz na propagaci a „manipulace“ se zákazníky. Všechny tyto granule vyrábí velké potravinářské firmy. Naopak menší firmy vyrábějí granule stejně drahé nebo dokonce levnější, zato o hodně kvalitnější, protože si rozsáhlou reklamu dovolit nemohou. Proto také nejsou tolik známé a nenajdeme je v každé prodejně.

Pokud jsme jako zákazníci obětí reklamy, jak se v různých značkách granulí orientovat, čím se řídit a na jaké triky si dát naopak pozor?

Nekvalitní granule obsahují sóju, která často způsobuje u psů silnou alergii

Základem kvalitních granulí je potravinářská kvalita surovin, jež byly na výrobu granulí použity, jen tak nevystavíme psa riziku přítomnosti hormonů, těžkých kovů, pesticidů, hnojiv apod.

Váš pes si kvalitu zaslouží
foto: Kristina Kunclová www.kunclova.weebly.com

Na etiketě se složením hledejme jasné určení jednotlivých surovin

Uvedeme několik příkladů -  „kuřecí moučka“ - nikoliv „drůbeží“, „rýže, oves, pšenice“ - nikoliv „obiloviny“, „kuřecí tuk“ - nikoliv „živočišný tuk“, pozor na obecné nic neříkající reklamní zaklínadla – „maso a výrobky masového původu“, „vedlejší produkty živočišného původu“, „rostlinný izolát“. Pokud jsou suroviny nejasně určené, nevíme, co zrovna výrobce levně nakoupil a čím našeho psího kamaráda krmíme.

Výrobci krmiv umí trikem složení přizpůsobit tomu, abychom si my kupující mysleli, že kupujeme granule, ve kterých je hodně masa – pokud jsou na prvním místě ve složení. Ale ve skutečnosti do nich namíchají nejvíce obilovin. Jednoduše rozdělí rostlinné (levné) složky na obalu na více částí tak, aby nepřesáhly množství masa. Například deklarují na obale složení: kuřecí moučka, kukuřice, pšeničná mouka, kukuřičná mouka, pšenice. Výrobce záměrně rozdělil kukuřici a pšenici na mouku a základní surovinu. Je tak jasné, že přestože je kuřecí moučka na první místě složení, místo granulí z masa kupujeme kukuřično-pšeničnou směs.
Často se setkáváme se se správným názorem, že kvalitní granule musí obsahovat hodně proteinu (bílkovin). Možná nás to překvapí, ale obiloviny nebo sója obsahují také velké množství proteinu. 

Rostlinné bílkoviny jsou, ale pro psa mnohem hůře využitelné a chybí v nich některé pro psa důležité složky. 

Lákavá je pro výrobce jejich cena - je podstatně levnější vyrobit krmivo převážně z obilí nebo sóji, nikoliv z masa. Činí tak mnoho výrobců a sází na to, že většina nás zákazníků informace o složení nečte a zajímá nás především hezký obal a % proteinu na něm.

Co tedy máme hledat ve složení kvalitních granulí?

  • Masová moučka

    1. Na prvních místech by měla být uvedena masová moučka, nebo sušené maso. Slyším námitku, jestli by to nemělo být čerstvé maso a ne nějaká moučka? Na to si dávejme pozor! Čerstvé maso obsahuje hodně vody, sušením při výrobě se voda odpaří a zůstane masová moučka, ale pouze čtvrtina původního množství. Pokud je čerstvého masa v granulích dostatečné množství (50% a více), je vše v pořádku. Pokud však je uvedené ve složení granulí na prvním místě čerstvé maso v malém podílu, a na druhém rýže, vyplývá z toho, že granule jsou hlavně z rýže a masa obsahují málo.
  • Sacharidy - brambor, rýže, amarant, proso

    2. Ve složení musí být i zdroj škrobů či sacharidů, avšak s přesným rozpisem, o jaký zdroj jde. Nestačí napsat jen obiloviny nebo produkty rostlinného původu. Nejlépe stravitelné jsou pro pejska brambory, rýže, proso a amaranth, hůře stravitelné jsou kukuřice, pšenice, oves, ječmen. Je potřeba zkontrolovat i celkový obsah obilovin. Pes není drůbež, přesto někteří výrobci „napumpují“ do granulí takové množství obilovin, aby mohla být cena v řádu stokorun za 15 kg pytel. Varujícím signálem je to, pokud se ve složení objevuje více různých druhů obilovin nebo sóju – např. kukuřice, rýže i pšenice zároveň.
  • Zdravé tuky

           3. Hledejme zdroj tuků - rybí tuk, kuřecí tuk.

    Vyhněme se výrobků s rostlinným tukem. Rostlinné tuky jsou mnohem levnější, ale obsahují pro pejska nezbytné látky v neaktivní formě, což vede u mnoha z našich chlupáčů k potížím se srstí, kožním zánětům a po delším čase k selháním srdce nebo ledvin.
  • Vláknina

    4. Vláknina v krmivu zajistí pejskovi čistou střevní stěnu dobře plnící svou funkci vstřebávání živin, předchází zánětům zažívacího traktu, průjmům a poruchám imunity plynoucím z dráždění střeva zahnívajícím obsahem.
  • Přírodní konzervanty

    5. Konzervanty jsou nejlepší ve formě směsi přírodních vitamínů E (tokoferolů) a vitamínu C, případně rozmarýnu. Chemické konzervanty (BHA, BHT, propylgállat, sorban draselný, ethoxyquin ...) jsou sice levnější, ale obsahují rakovinotvorné látky.
  • Přidatné látky

    6. Dále můžeme nalézt ve složení zeleninu, ovoce, bylinky, prebiotika, probiotika, antioxidanty, spektrum vitaminů, minerálů a stopových prvků včetně organických (chelátových forem) některých z nich. Může být také uvedena kloubní podpora (glukosamin, chondroitin, MSM). Kloubní podpora je však spíše lákadlo na nás zákazníky, protože její obsah nebývá tak vysoký, aby ovlivnil zásadně stav kloubů našeho pejska. Rozhodně však neublíží.

Amarant je ideálním zdrojem sacharidů

Lososový olej je zdrojem omega 3 a 6 kyselin

Kořen čekanky má prebiotické účinky

Na obalu si všímejme i informace o šetrné výrobní technologii, které zachovává výživové hodnoty surovin, umožňuje přípravu krmiva za nižších teplot, které nevedou ke znehodnocení tuků, vitamínů, minerálů, probiotik a enzymů. 

Granule rychle „ugrilované“ při vysoké teplotě jsou levnější na výrobu, ale zdraví našeho pejska neprospívají

Na závěr si dovolím jeden postřeh k zamyšlení k ceně kvalitních granulí. Běžný rohlík v supermarketu stojí cca 1,50 Kč, má 43g. Tedy 15kg rohlíků nás vyjde na 550Kč, což je cena za 15kg granulí, jež se považují za průměr. Jak můžou stát granule stejně nebo dokonce méně než rohlíky? Vždyť podle reklamy je v nich SPOUSTU masa, vitamínů a minerálů. Anebo je to jinak, a v levných granulích si kupujeme jen iluzi kvalitní výživy, která nemá hodnotu ani rohlíku?

foto: Kristina Kunclová www.kunclova.weebly.com

Přejeme Vám šťastnou ruku ve výběru krmení pro Vašeho psího kamaráda.

autor článku: Eva Ratajová