Základním předpokladem pro to, aby akvárium fungovalo, je pravidelná údržba akvária. Stačí pouze 30 - 60 minut týdně! 

Péče o akvárium

1. Výměna vody

1x týdně provedeme výměnu vodu. Vypneme filtr a topítko a začneme odkalením dna akvária, kdy plastovým zvonem jemně přejíždíme po dně a odsáváme do kýble kal. Pokud máme lehké jílové substráty, používáme zásadně odkalovací soupravu s  vysokým zvonem, která nám nebude odstávat granule ze dna. Tímto způsobem odsajeme z akvária asi ¼ -1/3 vody podle stupně znečištění.

2. Čištění skel

Po odpuštění vyčistíme houbičkou nebo stěrkou skla akvária zevnitř od řasy a usazenin. Při použití žiletky nebo magnetické škrabky dáváme pozor na poškrábání skel.
3. Čištění filtru

Dále vyjmeme filtrační náplně a provedeme jejich částečnou výměnu za nové pokud je to zapotřebí. Náplně nikdy neměníme kompletně, abychom nepřišly o kolonie usazených čisticích bakterií. Z téhož důvodu staré náplně vždy jemně propíráme  v odpuštěné akvarijní vodě, ne ve vodovodní!! Současně vytáhneme čerpadlo filtru a důkladně vyčistíme kartáčkem rotor, komoru a sací mřížku.
4. Zastřihnutí rostlin

Zaštípnutím zkrátíme do výšky ženoucí lodyžnaté rostliny. Rostlinám s přízemní růžicí obereme po obvodu staré listy, které odstřihneme těsně nad substrátem.

5. Finální péče

Poté dopustíme vlažnou vodovodní vodu a zapneme filtr a topítko. Vždy aplikujeme přípravek obahující bakteriální kmeny, abychom ve filtru obnovili čistící bakterie. 
Pravidelná péče o akvárium a výměna vody s ní spojená je hlavním předpokladem čisté vody, zdravých ryb a krásných rostlin. Pohled na vyčištěné akvárium, kde je křištálová voda, rostliny vypouštějící bublinky kyslíku a zdravé ryby, vás odmění za námahu a potěší na duši.